Kwiecień – miesiącem zdrowia w Zespole Szkół w Bodzewie.
W Zespole Szkół w Bodzewie postanowiono włączyć się w obchody miesiąca zdrowia i promować wiedzę o tym, w jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy. Zorganizowano cykl zajęć mających na celu doprowadzenie do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach. Wszelkich niezbędnych informacji w tym temacie zgodziła się udzielić naszym uczniom Pani Urszula Tomczak z Poradni Diabetologicznej przy gostyńskim szpitalu. Zorganizowano szereg spotkań dla uczniów w różnym wieku. Maluchy obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą cukrzycy , a także nauczyły się „cukrzycowego” tańca. Starsze dzieci miały okazję wysłuchać ciekawych prelekcji oraz zadać pytania na nurtujące je zagadnienia związane z cukrzycą. Gimnazjaliści otrzymali informacje, w jaki sposób pomóc osobie z cukrzycą, która nagle straci przytomność oraz jak taką osobę rozpoznać. Pani Tomczak zaoferowała tez możliwość pomiaru poziomu cukru we krwi wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Stoisko cieszyło się dużym powodzeniem – ponad 100 uczniów za zgodą rodziców zbadało sobie w tym dniu krew. Okazało się , że żaden z nich nie jest narażony na zachorowanie cukrzycą. Pani Ula podkreślała jednak wielokrotnie, że o taki dobry stan zdrowia trzeba nieustająco dbać, przykładając dużą wagę do odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Cukrzyca może się pojawić u każdego, gdy wystąpią sprzyjające temu okoliczności - otyłość i brak ruchu. Dlatego tez przy każdym spotkaniu zachęcała do odejścia od komputera i poświęcenie większej ilości czasu na sport lub aktywność na świeżym powietrzu, a także do regularności oraz właściwego składu posiłków.
Dieta jest bardzo ważna w cukrzycy, dlatego tez uczniowie klasy IV SP wzięli udział w mini – warsztatach kulinarnych, podczas których mieli okazję przygotować sałatkę z jadłospisu dla cukrzyków. Uczniowie tej klasy są za pan brat z cukrzycą, ponieważ jeden z uczniów choruje na nią już od wielu lat. Wiedzą więc, w jaki sposób dokonuje się pomiaru cukru we krwi, co zrobić np. w wypadku niedocukrzenia i znają produkty, których osoby chore nie mogą spożywać. Ich wiedza została poszerzona i wraz z chorą koleżanką mogli spróbować wspólnie przygotowanego pysznego dania. Klasa II gimnazjum przygotowała gazetkę przybliżającą wiedzę o cukrzycy, o jej typach , sposobach leczenia oraz cukrzycowej diecie. Popularnością cieszyło się również stoisko przygotowane przez higienistkę szkolną z ulotkami, książkami oraz innymi materiałami informacyjnymi o cukrzycy.
Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016 pragnęliśmy przybliżyć uczniom i nauczycielom problem cukrzycy, a przede wszystkim jej dużą skalę i szeroki zasięg, przestrzegając przed zachorowaniem na tą podstępną chorobę. Dziś już wszyscy uczniowie szkoły wiedzą, ze w pewnym stopniu przed cukrzyca można uciec właściwie się odżywiając i prowadząc aktywny styl życia, do czego wszystkich szczerze zachęcamy!
Wydarzenie zostało przygotowane przez Agnieszkę Kubicę – pedagoga szkolnego, Bartłomieja Ratajczaka – wychowawcę klasy IV SP oraz Martę Wawrzyniak – higienistkę szkolną.
Pliki do pobrania:
• cukrzyca_-_artykul.doc