W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 224 artystów niepełnosprawnych, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski. Publiczność przyznała swoją nagrodę Natalii Bulińskiej i Łukaszowi Kociembie z Chwałkowa za oryginalne i porywające wykonanie „Nie patrzę w dół” z repertuaru Natalii Szroeder.
W części finałowej, tuż przed koncertem laureatów, wystąpiły też dzieci z klas integracyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu. Zaprezentowały wraz z wychowawcami edukacyjny koncert, przygotowany z okazji 15-lecia funkcjonowania klas integracyjnych. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu przedstawili mądry spektakl teatralny, oparty na regionalnej klechdzie o śmierci uwięzionej przez pustelnika na gruszy.
Zmagania konkursowe były bardzo emocjonujące i stojące na bardzo wysokim poziomie. Ale prócz nich dla organizatorów festiwalu ważne jest również stworzenie okazji do bycia razem osobom niepełnosprawnym z różnych stron Polski i różnych środowisk oraz do zaprezentowania innym swoich talentów, gdyż festiwal ma charakter otwarty i integracyjny. Bawiło się na niej blisko pół tysiąca osób. – Lubię tu przyjeżdżać, bo spotykam starych znajomych – podkreśla Piotr z Zimnowody, a Barbara z Łagiewnik dodaje – Jeżdżę na dużo konkursów, ale takiej przyjaznej atmosfery i takich ludzi, jak tu w Gostyniu, to nigdzie nie ma.
Zmaganiom konkursowym, zabawom i występom artystycznym, towarzyszącym konkursom, przyglądali się specjalni goście: Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Wicestarosta Gostyński Czesław Kołak, Wójt Piasków Wiesław Glapka, Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, Burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek, Skarbnik Powiatu Gostyńskiego Eleonora Gościniak, Sekretarz Gminy Piaski Andrzej Konieczny, Filipini: superior ks. Marek Dudek, ks. proboszcz Dariusz Dąbrowski, Prezes Stowarzyszenia „Dziecko”, Prezes Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Umysłowo „Nie Sami” Irena Dudek, Wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski "KASIA" Urszula Szefer, Dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej w Chumiętkach - Agnieszka Jackowiak, w Chwałkowie - Ryszard Janaszak, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu - Violetta Skorupska, Zastępca Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach Daniela Litkowska oraz Kierownik Domu Dziennego Pobytu w Gostyniu Irena Dudek.
Sam festiwal rozpoczął się 11 września o godz. 10 w ogrodach klasztornych Kongregacji Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze k. Gostynia i trwał aż do godzin popołudniowych. Pogoda była wspaniała, a gości, artystów, opiekunów i widzów opanowała atmosfera radości i zabawy. Przybyłych powitała w imieniu organizatorów Natalia Hajnsz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Wicestarosta Gostyński Czesław Kołak, życząc wszystkim wspaniałych przeżyć.
Na scenie odbywały się przesłuchania muzyczne, którym uważnie przysłuchiwało się jury konkursu piosenki: Przewodniczący Marcin Nowak oraz Monika Kolendowicz i Andrzej Konieczny. W podcieniach muru ogrodowego została przygotowana wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Oglądali ją przez cały czas trwania festiwalu widzowie, a szczególnie wnikliwie jury konkursów plastycznych: Przewodnicząca Anna Szymańska oraz Violetta Kolendowicz i Mirosław Sobkowiak. Na placu przy scenie artyści startujący w konkursie „Prace przygotowywane na żywo” wykonywali swoje konkursowe dzieła. Widzowie z ciekawością obserwowali, jak na ich oczach powstają, realizowane różnymi technikami, małe arcydzieła.
Organizatorzy konkursów „Bez barier" przygotowali dla uczestników też dmuchańce: zamki i ściankę wspinaczkową dla dzieci. Festiwal stal się też okazją do sympatycznego spotkania opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych.
Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom festynu i konkursów „Bez Barier" kawę, herbatę, pyszny placek oraz kiełbasę i bigos. Wszyscy uczestnicy zabaw otrzymywali słodycze.
W koncercie laureatów wystąpili zdobywcy Nagrody Publiczności Natalia Bulińska i i Łukasz Kociemba z Chwałkowa, śpiewając „Nie patrzę w dół” z repertuaru Natalii Szroeder, Krzysztof Schoepe z Leszna, który zaśpiewał własną piosenkę „Nigdy nie jest za późno” oraz zwycięzca Konkursu Piosenki Krzysztof Sawicki, który zaśpiewał po francusku „Et si tu n'existais pas” (A gdybyś nie istniała), wielki przebój Joe Dassin’a. Po ich wykonaniach długo nie milkły brawa.