O części budżetu powiatu gostyńskiego na rok 2015 zdecydują sami mieszkańcy. Będą mogli nie tylko zgłaszać wnioski ale sami dokonywać wyboru.
Priorytetowym zadaniem samorządu powiatowego jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz dostarczanie narządzi służących wspieraniu inicjatyw mieszkańców.
4 czerwca w dniu 25. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów, Zarząd Powiatu Gostyńskiego przyjętą uchwałą rozpoczął procedurę budżetu obywatelskiego. W tym roku sposób wyłaniania inwestycji i pomysłów do realizacji odbędzie się przy pomocy głosowania mieszkańców, a poprzedzone to zostanie kampanią promocyjną, spotkaniami z mieszkańcami i doradztwem dla grup inicjatywnych.
Ubiegłoroczny budżet obywatelski, dowiódł że narzędzie to jest doskonałym sposobem na aktywizację mieszkańców. Dzięki stworzonej przez samorząd przestrzeni do dialogu, pojawiły się ciekawe propozycje ważne dla lokalnych społeczności.
- 25 lat po wyborach otwierających drogę do wolności nie stawiamy pomników. Dajemy za to jeszcze więcej wolności mieszkańcom powiatu gostyńskiego – podkreśla starosta gostyński Robert Marcinkowski – Możliwość zgłaszania wniosków do budżetu obywatelskiego i, co najważniejsze wybór pozostawiony głosowaniu obywateli jest tego najlepszym dowodem.
Budżet partycypacyjny w Polsce często nazywany „obywatelskim” to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet tym samym współdecydując o wydaniu określonej puli środków publicznych.
Cechą charakterystyczną budżetu obywatelskiego jest między innymi publiczna dyskusja między mieszkańcami dotycząca jasno określonych środków finansowych. Propozycje mieszkańców nie powinny ograniczać się do danej miejscowości czy instytucji, a mieć znaczenie dla całego powiatu.
Wnioski można składać już od dziś do 15 września 2014 r.
Pliki do pobrania:
formularz_wniosku.doc