Wyjazd odbył się w celu pogłębienia znajomości tematyki odpadów promieniotwórczych i poznania aktualnej sytuacji w Rożanie, w związku z planowanym utworzeniem na terenie gminy Pogorzela składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Część teoretyczną spotkania poprowadzili przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki, przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego oraz dyrektorzy Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Następnie odbyło się zwiedzanie terenu składowiska i spotkanie z Burmistrzem Gminy Różan.
Nisko- i średnioaktywne odpady promieniotwórcze w Polsce powstają w instytutach badawczych, uczelniach, efekcie prowadzonych badań naukowych, w medycynie oraz przemyśle. Następnie trafiają do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych a ich miejscem docelowym jest Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych.
Kompleks o powierzchni około 100 ha na którym znajdowałby się zarówno Zakład Unieszkodliwiania oraz Składowisko Odpadów Promieniotwórczych miałby powstać w Miejscowości Bielawy Pogorzelskie, przy granicy administracyjnej Gminy Piaski.