Spektakularny sukces Technikum w Grabonogu
W rankingu, o którym piszemy, brano pod uwagę wyniki egzaminu zawodowego w roku szkolnym 2013/2014. Na spektakularny sukces naszego technikum wpływ miał wysoki poziom zdawalności oraz wynik egzaminów zawodowych w kształconych zawodach, takich jak: technik rolnik - 5 miejsce, a technik weterynarii - 3 miejsce w kraju.
Za ogromny sukces uważamy zajęcie 57 miejsca w rankingu techników w województwie wielkopolskim w roku 2015. Niewątpliwie jest to zasługa naszych uczniów i nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych nauczających w technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. Ranking szkół to narzędzie oceniające poziom przygotowania uczniów do kolejnego etapu edukacyjnego oraz do przyszłego życia,
a w szczególności do przyszłej pracy zawodowej.
Te informacje, którymi się chętnie dzielimy, powinny zainteresować gimnazjalistów oraz ich rodziców. Przede wszystkim tych, którzy stoją przed ważną życiową decyzją dotyczącą wyboru szkoły, w której będą się kształcić. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, a także z tego , że będziemy mogli używać znaku graficznego nadawanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" dla najlepszych szkół w kształcie szkolnych "tarcz". Taki znak jest potwierdzeniem wysokiej jakości pracy szkoły. Należy podkreślić, że na wyniki egzaminów zewnętrznych zawodowych wpływ mają nowatorskie rozwiązania wykorzystywane w szkole. Nowoczesne metody nauczania oraz innowacyjność prowadzonych działań np. innowacja pedagogiczna dotycząca odnawialnych źródeł energii realizowana w technikum i inne inicjatywy podejmowane przez szkołę, takie jak udział w Programie Albatros – Profesjonaliści kształcą profesjonalistów . Celem programu jest wysoki poziom kształcenia kompetencji absolwentów w zakresie szeroko pojętej mechanizacji i automatyzacji rolnictwa i wykorzystywania nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych.
Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie doskonałe wyposażenie materialne szkoły.
To starania organu prowadzącego - Powiatu Gostyńskiego, który w ostatnim czasie, dzięki działaniom inwestycyjnym takim jak budowa nowego pawilonu szkolnego do kształcenia zawodowego oraz innym przedsięwzięciom, zmienił warunki nauki i pracy uczniów Zespołu. Zaangażowanie nauczycieli oraz prowadzona współpraca ze środowiskami naukowymi wykłady, warsztaty, wycieczki dla uczniów mają także ogromne znaczenie. Nie można nie wspomnieć o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Poznaniu oraz Instytutem Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. Dobre przygotowanie zawodowe to efekt współpracy z przedsiębiorcami, u których uczniowie mogą poznawać dobre przykłady w zakresie organizacji produkcji i pracy. Nie bez znaczenia jest też fakt współpracy ze szkołami w zakresie organizacji praktyk zawodowych w Holandii, Luksemburgu i Niemczech . Dobre przykłady praktyki rolniczej oraz najnowocześniejsze rozwiązania uczniowie poznają w nowoczesnych gospodarstwach np. w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Garzynie i innych przedsiębiorstwach. Bardzo ważnym elementem wykształcenia absolwenta są jego kompetencje społeczne, które kształtowane są w szkole oraz w przedsiębiorstwach . Te umiejętności wpływają na sukcesy zawodowe naszych absolwentów oraz na ich przyszłe życie.