Spotkanie z przedstawicielkami KGW
Słowami poety – Ryszarda Prymusa powitał zebranych Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach na spotkaniu z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Piaski z okazji Dnia Kobiet, które odbyło się 7 marca w Piaskach. Była to też okazja, aby przedstawić i docenić działalność poszczególnych kół, czego dokonał Wójt Gminy Piaski w swym przemówieniu. Powiedział m. in. „Już za kilka dni Międzynarodowy Dzień Kobiet, dlatego pragnę powitać przede wszystkim drogie Panie. To właśnie dla Was dedykujemy dzisiejszą uroczystość. Pragniemy jednocześnie wyrazić nasze uznanie dla Waszej działalności społecznej i zaangażowania w życie swoich miejscowości, jak i całej naszej gminnej, lokalnej społeczności. Polska kobieta zawsze była stawiana na piedestale. Ceniono ją jako gospodynię, matkę i żonę. Zawsze była i jest podstawą dla swojej rodziny, opiekując się nie tylko dziećmi, ale bardzo często potrafiąc pogodzić swoje obowiązki domowe z pracą zawodową. Co więcej, pomimo swej pracy potrafią znaleźć czas, aby myśleć i działać na rzecz swojej miejscowości, swoich sąsiadów i mieszkańców, czego jesteście, drogie Panie, najlepszym dowodem. Gościmy dziś przedstawicielki sześciu Kół Gospodyń Wiejskich, które coraz prężniej działają na naszym terenie. To dzisiejsze spotkanie jest także okazją, aby pokazać chociaż wycinek Waszej działalności. Dlatego pozwólcie Panie, że w kilku zdaniach postaram się przypomnieć o Waszej działalności. (…)Szanowne Panie! Nie sposób wymienić wszystkich działań, które podejmujecie. W wielu imprezach, które organizowałyście braliśmy osobiście udział i wiemy ile pracy one kosztowały. Dziś my chcemy Was ugościć i podziękować za Waszą działalność, licząc na to, że będzie ona dalej rozwijać się w takim tempie jak w ubiegłym roku. Przyjmijcie też Panie najlepsze życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Wszelkiej pomyślności, zdrowia i sił na każdy dzień, a ze strony lokalnego społeczeństwa docenienia Waszej działalności. Jako samorząd gminny pragniemy wyrazić nasze uznanie dla tego, co robicie, dlatego pozwólcie, że na Wasze ręce złożę pamiątkowe dyplomy. Przekażcie także życzenia i podziękowania dla pozostałych członkiń Waszych kół.” Wszystkie Koła otrzymały z rąk Wójta Gminy Piaski Zenona Normana i Przewodniczącej Rady Gminy Piaski Ireny Różalskiej. Przewodnicząca Rady Gminy złożyła także wszystkim Paniom w imieniu władz samorządowych najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżającego się święta. Informacja o działalności KGW została wzbogacona prezentacją fotograficzną przedstawiającą działalność Pań na terenie gminy Piaski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także Sekretarz Gminy Piaski Wiesław Glapka oraz przewodniczący Komisji Rady Gminy Piaski - Stefan Śląski, Zenon Zawieja oraz Wiesław Woźniak.
Program uświetniły swym występem Zespół Malinczoki oraz Chór Tęcza pod dyrekcją Pana Andrzeja Hodowanego. Spotkanie tego typu zostało zorganizowane po raz pierwszy, jednak działalność i coraz większa liczba kół na terenie gminy Piaski powodują, że pewnie nie po raz ostatni.
Poniżej przedstawiamy w skrócie działalność poszczególnych KGW w ubiegłym roku.
Koło Gospodyń Wiejskich z Bodzewa zostało reaktywowane po 20 latach. Wznawiając działalność Koła, inicjatorki stawiały sobie za zadanie integrację mieszkańców i rozwój wsi i można powiedzieć, że są już tego pierwsze efekty.
Dla pań należących do KGW organizowane były spotkania z kosmetyczką, fryzjerką, spotkanie o tematyce zdrowotnej „Aloes, zdrowie, uroda”, a także wyjazdy na basen. Odbyło się również spotkanie wielkanocne i opłatkowo- noworoczne, na którym zaprezentowany został sprzęt AGD firmy Zepter. Panie z KGW zorganizowały również: integracyjne ognisko dla mieszkańców Bodzewa, wyjazd do Lichenia na II Ogólnopolską Pielgrzymkę KGW, zabawę andrzejkową, a także festyn „Euro 2012” dla dzieci i ich rodzin współorganizowany z Zespołem Szkół w Bodzewie.
Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Grabonogu w 2012 roku była bardzo wszechstronna i bogata, a członkinie m. in. uczestniczyły jako reprezentantki Gminy Piaski w konferencji na Świętej Górze, zorganizowały zabawę karnawałową, a dochód z nich został przeznaczony na doposażenie świetlicy wiejskiej, przygotowano także bal karnawałowy dla najmłodszych. Popularnością cieszył się integracyjnych wyjazd do operetki na spektakl „Księżniczka Czardasza”. Panie z KGW zdobywały także wiedzę podczas szkolenia w Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu na temat agroturystyki i zdrowej żywności. Koło zadbało również o przygotowanie placu wiejskiego, posadzono kwiaty i przygotowano miejsce pod boisko do gry w piłkę nożną. Tradycją stał się Piknik Country w Grabonogu, który służy integracji z zaprzyjaźnionymi KGW z naszego powiatu, prezentuje młode talenty, jest doskonałą rozrywką dla mieszkańców i gości. Corocznie organizowany jest przez Panie Dzień Dziecka, w ramach którego odbył się wyjazd dzieci do Bajkolandu oraz mini zoo w Lesznie, na basen, przygotowano także przejażdżki konne oraz pogadankę z dzielnicowym podczas smażenia kiełbasek przy ognisku o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zbliżających się letnich wakacji oraz żniw. Członkinie z KGW zdobyły także Certyfikat Lidera podczas szkolenia w Rokosowie „Kobieta w akcji”. Zorganizowano również rodzinny rajd rowerowy do gospodarstwa „Bajka” w Ludwinowie oraz festyn z okazji powitania lata. Z okazji zakończenia roku szkolnego zorganizowano dla dzieci przejażdżki zaprzęgami konnymi po lasach Nadleśnictwa Piaski. Tam odbyła się wspólna zabawa i poszukiwanie ukrytych w lesie przez KGW słodyczy dla dzieci. Przygotowano także Festyn i Dożynki, a dzięki mobilizacji ze strony pań z KGW ich mężowie zaangażowali się w pomoc przy tworzeniu boiska. Koło reprezentowało także nasz powiat w Powiecie Średzkim podczas gry miejskiej „Skarb Napoleona”, zdobywając pierwsze miejsce oraz w konkursie Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. Członkinie KGW w Grabonogu wzięły udział w Dniach Powiatu, gdzie w strojach napoleońskich pomagały w przebiegu imprezy. Uczestniczyły także w Szreniawie w „Weselu biskupińskim”, zorganizowały również wyjazd do Częstochowy oraz zakończenie lata połączone ze świętem pyry. Dbając o wygląd wsi przeprowadziły akcję porządkowania przy świetlicy wiejskiej i przygotowania podłoża pod płytki. Kolejnymi imprezami były Dzień Seniora, spotkanie integracyjne z innymi kołami oraz andrzejki. Zorganizowano także wyjazd do teatru muzycznego, a na zakończenie roku członkinie uczestniczyły w zlocie świętych mikołajów w Piaskach i w Grabonogu. Rok członkinie KGW zakończyły przy ognisku na placu wiejskim podczas wspólnej zabawy.
Koło Gospodyń Wiejskich w Michałowie powstało 48 lat temu. Rok 2012 Koło Gospodyń rozpoczęło od przygotowania Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu na przybyłych gości czekała kawa i ciasto oraz występy Chóru TĘCZA.W lutym z okazji Walentynek dzieci pod okiem Pań z koła przygotowały sałatki i dyskotekę, na której świetnie się bawiły. W marcu, jak co roku, przygotowano obchody Dnia Kobiet, także w tym miesiącu Panie wzięły udział w Festynie Smaków i Obrzędów prezentując wielkanocne potrawy w Dłoni. Z kolei w maju członkinie KGW zorganizowały Dzień Matki połączony z Dniem Dziecka pt.'' Poruszamy Michałowskie Kąty''. Występy dzieci umiliły czas przybyłym gościom, a największym zainteresowaniem cieszyły się występy małych artystów oraz papierowy pokaz mody. W lipcu odbył się kolejny festyn pod hasłem ''Michałowo Dzieciom Radości', a kilka dni później na michałowskiej scenie po raz pierwszy przed tak dużą publicznością wystąpiły dzieci w przedstawieniu pt. " Kopciuszek na wesoło". Po udanym występie panie z KGW przygotowały kawę i słodkości dla dzieci i przybyłych gości. Co roku w okresie wakacji koło organizuje wyjazdy dla dzieci, podobnie było i tym razem.25 lipca maluchy odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne w Bachorzewie a 21 sierpnia na całodzienną wyprawę pojechały do Wrocławia, gdzie zwiedziły ZOO, ogród japoński oraz obejrzały pokaz wrocławskich fontann. We wrześniu Panie z koła odpoczywały w Zakopanym, gdzie zwiedzały najpiękniejsze zakątki tego górskiego miasta. Z kolei w październiku na zaproszenie Koła Gospodyń z Zalesia Panie wzięły udział w Święcie Dyni, gdzie zaprezentowały zupę z dyni i dyniową galaretkę. Koło Gospodyń wzięło również udział w projekcie "Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i małych miastach", obecnie dzieci z Michałowa licznie uczestniczą w jego realizacji. Atrakcją był również wyjazd do operetki. Na zakończenie 2012 roku Panie zorganizowały po raz pierwszy "Spotkanie Piernikowe".
Także Koło Gospodyń Wiejskich w Rębowie uczestniczyło w wielu spotkaniach, m. in. w Zalesiu, Michałowie, Grabonogu, gdzie wymieniano doświadczenia i wiedzę. Zorganizowano także wiele imprez i spotkań dla mieszkańców Rębowa m. in. Dzień Kobiet, festyn rodzinny powitanie lata, dożynki i mikołajki, które cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców i były doskonałą zabawą dla wszystkich uczestników. Corocznie organizowana jest w Rębowie parafialna Droga Krzyżowa, którą przygotowują m. in. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Członkinie KGW w uczestniczyły także w wyjeździe do Gołaszyna na wystawę rolno - ogrodniczą podczas której wzięły udział w konkursie "Specjały z domowej spiżarni". Na bieżąco organizują również spotkania i wieczorki, które przyczyniają się do integracji środowiska i są jedną z form rozrywki.
Koło Gospodyń Wiejskich w Smogorzewie rozpoczęło rok 2012 pracowicie, już w styczniu promując Koło na Powiatowym Zjeździe Sołtysów na Świętej Górze, nie zapomniano także o Dniu Kobiet, który Panie spędziły jak co roku w świetlicy przy suto zastawionym stole. Panie uczestniczyły także w spotkaniu Integracyjno -Szkoleniowym w Ludwinowie, organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wzięły też udział w szkoleniu w Miejskiej Górce, a następnie w konkursie "Gościnnej Wielkopolski" na "Tradycyjny Wielkopolski Stół Wielkanocny" w Dłoni. W czerwcu z ich inicjatywy odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, a po kilku dniach Panie stanęły przed kamerą nagrywając program kulinarny dla stowarzyszenia "Obywatelki. pl". To zadanie okazało się największym wyzwaniem, ale Panie poradziły sobie doskonale i dziś efekty możemy oglądać w Internecie. W pierwszych dniach lipca razem z zaprzyjaźnionymi Kołami z gminy Gostyń i Pępowo członkinie odpoczywały na wycieczce zwiedzając okolice Sandomierza i Ziemię Kielecką. Następnie reprezentowały naszą Gminę podczas Dni Powiatu, zachęcając odwiedzających nasz pawilon do skosztowania zupy gulaszowej lub pysznych rogalików, przy okazji kwestując na zakup mebli do świetlicowej kuchenki. Uczestniczyły także w wyjeździe do Gołaszyna na wystawę rolno - ogrodniczą podczas której wzięły udział w konkursie "Specjały z domowej spiżarni". Patisony w zalewie octowej zdobyły wyróżnienie a ogórki otrzymały pierwsze miejsce. W listopadzie Panie bawiły się na zabawie andrzejkowej, której tradycyjnie były gospodarzami, a w grudniu zorganizowały spotkanie mikołajkowe, gdzie przygotowano ponad 70 paczek.
Koło Gospodyń Wiejskich działające w Szelejewie w ostatnim roku wykazało się dużą aktywnością, organizując liczne spotkania i kursy dla podniesienia umiejętności kulinarnych i zdrowego odżywiania. Członkinie wykazały się również zaangażowaniem podczas organizacji różnego rodzaju festynów i pikników. Na szczególne wyróżnienie zasługuje spotkanie integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Piaski na Żgalinach oraz integracja pokoleniowa polegająca na wspólnej zabawie w plenerze młodzieży i dorosłych w zorganizowanych podchodach. Do corocznej tradycji można zaliczyć obchody ,,Nocy Świętojańskiej’’ (ogłoszenie konkursu na najpiękniejszy wianek i wspólna biesiada przy ognisku). Na spotkaniu Noworocznym w Szelejewie gościła orkiestra pod batutą Piotra Kaczora, której koncert umilił spotkanie. Wiele radości wszystkim uczestnikom przysporzył piknik integracyjny w Jeżewie. Stałym punktem są organizowane wyjazdy do Teatru Muzycznego w Poznaniu. Trzeba również podkreślić, że Panie z KGW brały czynny udział w organizacji festynów rodzinnych : Pożegnanie lata, Dzień Dziecka, spotkanie Mikołajkowe, dożynki, zawody strażackie. Dzięki zawartym przyjaźniom z innymi KGW, członkinie biorą udział w prezentacjach i degustacjach przygotowanych przysmaków, wymieniając przepisy i służąc poradami kulinarnymi.
Foto: Ł. Lisiecki