Choć biało – czerwona może być ZIELONA!!!
Celem ogólnopolskich zmagań zorganizowanych po raz siódmy przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jest poprawa czystości polskich lasów, promocja przyrody i właściwych zachowań w lesie oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Sukces piaskowskich uczniów i nauczycieli jest tym większy, że ich praca została uznana za najlepszą spośród 647 zgłoszeń.
17 października przedstawiciele szkoły i Nadleśnictwa Piaski wzięli udział w uroczystości podsumowującej konkurs, która odbyła się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Odebrali tam dyplom i czek o wartości 7 tysięcy zł, a przede wszystkim z dumą wysłuchali wielu pochwał dotyczących ich pracy. Komisja konkursowa doceniła różnorodność podejmowanych działań. Oprócz przedsięwzięć typowo ekologicznych, takich jak sprzątanie terenów leśnych wokół szkoły, młodzi mieszkańcy gminy Piaski podejmowali też działania artystyczne promujące ekologię, między innymi organizując konkursy recytatorskie czy plastyczne, tworząc prezentacje multimedialne. Działania ekologiczne pozwalały często łączyć przyjemne z pożytecznym. Uczniowie chętnie brali udział w wycieczkach tematycznych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że przedsięwzięcia prowadzone w ramach konkursu dotyczyły nie tylko społeczności szkolnej, ale np. dzięki organizowaniu festynów ekologicznych, były dostrzegane i doceniane przez lokalne społeczeństwo. Na organizatorach wrażenie zrobił też sposób zaprezentowania wyników 3 – miesięcznej pracy. Filmy i dokumenty potwierdzające wykonanie zadań zostały zamknięte w przestrzennej mapie Polski z pomysłowym hasłem „Choć biało – czerwona może być zielona”, która stanowiła centralną część dekoracji podczas uroczystej gali.
Udział w konkursie „Czysty las” to tylko część działań podejmowanych przez piaskowską szkołę na rzecz ochrony środowiska. Przez cały rok szkolny uczniowie porządkują tereny leśne wokół szkoły, od 10-lat uczestniczą w Ogólnopolskiej akcji „Ratujmy Kasztanowce”, biorą udział w „Sprzątaniu Świata”, „Dniu Ziemi”, „Godzinie dla Ziemi”, akcji „Posadź swoje drzewko”, „Ekologicznym Pierwszym Dniu Wiosny”.
Zadania, które zrealizowaliśmy w ramach konkursu dały nam dużo satysfakcji. Dzięki wytężonej pracy uczniów i nauczycieli nasza szkoła postrzegana jest w środowisku jako EKO SZKOŁA. Jesteśmy z tego dumni a jednocześnie zmotywowani do dalszych działań – mówi p. Hanna Powicka, nauczycielka przyrody, koordynatorka wszystkich działań.