Jej celem jest przede wszystkim walka z inwazją groźnego szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka, pomoc drzewom kasztanowców w przetrwaniu i propagowanie konieczności ich ochrony, pogłębianie wiedzy o lokalnych problemach ekologicznych, uczenie współdziałania w zespole oraz budzenie szacunku i odpowiedzialności za piękno przyrody. Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się: przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, samorządowcy, pracownicy Nadleśnictwa Piaski, Gminnego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim ci wszyscy, którzy przez ostatnie 10 lat wspierali akcję, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Gościem specjalnym był profesor dr hab. Stanisław Bałazy z poznańskiego Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN.
Wszystkich zebranych w pięknie udekorowanej pracami plastycznymi dzieci auli przywitała dyrektor szkoły p. Henryka Jurkowska – Klupś.
Walkę ze szrotówkiem rozpoczęliśmy w gminie Piaski w 2002 roku. Wszystko zaczęło się od „Gazety Wyborczej”, w której ukazała się informacja o maleńkim owadzie niszczącym kasztanowce- wspominała p. Hanna Powicka – nauczycielka przyrody i koordynatorka wszelkich przeprowadzonych działań, która przedstawiła sprawozdanie z przebiegu akcji. W czasie jej wystąpienia uczestnicy spotkania mogli obejrzeć prezentację zdjęć przedstawiających 10 – letnią historię ratowania kasztanowców w gminie Piaski.
Później głos zabrał profesor dr hab. Stanisław Bałazy. Przybliżył on zebranym problematykę walki ze szkodnikami zagrażającymi drzewom, ze szczególnym uwzględnieniem wroga kasztanowców – szrotówka kasztanowcowiaczka. Wykład pana profesora uatrakcyjniły materiały poglądowe, wśród których znalazły się np. probówki zawierające owadobójcze grzyby. To właśnie z ich hodowlą i wykorzystaniem przez człowieka wiąże się duże nadzieje na powodzenie w walce z owadami atakującymi drzewa, także ze szrotówkiem.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród uczniom biorącym udział w różnorodnych konkursach zorganizowanych z okazji 10 – lecia akcji „Ratujmy kasztanowce”. Były to między innymi: konkurs recytatorski „Strofy o jesieni”, ortograficzny „Kasztanowe dyktando”, matematyczny „Liczymy kasztany, czyli matematyka na wesoło”, przyrodniczy „Prawie wszystko o kasztanowcach” i konkursy plastyczne. Później uczestnicy spotkania obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów ZS w Piaskach. Składał się on z dwóch części. W pierwszej najmłodsi – uczniowie klas I – III SP zaprezentowali inscenizację proekologiczną. Dzieci przedstawiły historię chłopca – pozbawionego wrażliwości łobuza, który dzięki przygodzie, jaką przeżywa w lesie i spotkaniu z dobrymi zwierzętami, poznaje urok i piękno natury i postanawia ją chronić. Częścią drugą programu był występ uczniów klas IV – VI oraz gimnazjalistów, którzy przygotowali ciekawy montaż słowno – muzyczny poświęcony jesiennej przyrodzie oraz walce ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Łącznikiem pomiędzy obiema częściami programu artystycznego był taniec ze wstążkami w wykonaniu dziewcząt z klas VI. Występy uczniów, zarówno tych najmłodszych, jak i trochę starszych spotkały się z aplauzem zgromadzonych widzów i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Warto też zauważyć, że ratowanie kasztanowców nie jest jedynym działaniem na rzecz ochrony środowiska podejmowanym przez uczniów i nauczycieli szkoły w Piaskach. Dwukrotnie placówka ta zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Czysty las” i „Ekologiczny Pierwszy Dzień Wiosny”.
Pozostaje mieć nadzieję, że długoletnia działalność piaskowian przyczyni się do uratowania przed wyginięciem kasztanowców, pięknych drzew, które są symbolem matur, a przede wszystkim ozdobą polskiego krajobrazu.