MÓWik w Bodzewie
Potrzeba zakupu podyktowana była pojawieniem się w szkole ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi m.in. również z problemami w komunikacji. Z inicjatywą zakupu urządzenia wyszedł zespół nauczycieli pracujących z dziećmi niepełnosprawnymi. Z pomocą przyszło Stowarzyszenie DZIECKO, dzięki któremu już dziś możemy korzystać z w/w urządzenia w pracy z dziećmi z zaburzeniami w komunikacji. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia DZIECKO zakupiono Zestaw MÓWik 1.21a + tablet Samsung Galaxy Tab 3 P5210 10,1"
MÓWik jest jedynym, w pełni polskim, programem przeznaczonym dla osób, które z różnych powodów nie mogą mówić. Jest wykorzystywany w smartfonach i tabletach z ekranami dotykowymi i systemem Android. Urządzenia te, wyposażone w aplikację MÓWik, stają się protezą mowy. Zasada działania jest bardzo prosta: użytkownik wskazuje symbole oznaczające to, co chce powiedzieć, a następnie urządzenie wypowiada głośno wskazane słowa.
MÓWik przeznaczony jest dla osób, które z różnych powodów nie mogą mówić lub mówią na tyle niewyraźnie, że są słabo, bądź w ogóle nierozumiane przez rozmówców. Problem ten dotyczy osób dorosłych z afazją – po wylewach, wypadkach, guzach mózgu, a także dzieci i młodzieży z autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa oraz innymi schorzeniami i niepełnosprawnościami, utrudniającymi sprawne porozumiewanie się z otoczeniem.
Osoba, która nie może mówić, najczęściej funkcjonuje poniżej swoich możliwości intelektualnych, emocjonalnych i społecznych. Jest traktowana jak ktoś, kto nie tylko nie mówi, ale też nie rozumie, nie ma potrzeby komentowania, rozmawiania, zadawania pytań, nie ma własnego zdania. Taka sytuacja prowadzi do frustracji, niechęci do nauki oraz terapii, a często ograniczania kontaktów z innymi.
Dlatego też, dzięki urządzeniu zakupionemu przez Stowarzyszenie DZIECKO, uczniowie Zespołu Szkół w Bodzewie z zaburzeniami mowy, dostali szansę na poprawę swych kontaktów z otoczeniem oraz powodzenie procesów dydaktycznych i terapeutycznych.