Wernisaż wystawy „Jan Kanty Dąbrowski – miłośnik koni i pasjonat malar
Ponadto zaproszenie organizatorów przyjęli m.in.: Wiesław Glapka – wójt Gminy Piaski, Mirosława Bigaj i Antoni Kuś – radni Rady Powiatu Gostyńskiego i prof. Krzysztof Maćkowiak. Gośćmi specjalnymi wernisażu byli: Wojciech Mickunas – przyjaciel rodziny, trzykrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, trener jeździectwa, muzyk, piosenkarz, finalista The Voice Senior; Wojciech Czemplik – muzyk, skrzypce; Robert Jaskulski – muzyk, gitara basowa; Sławomir Grześkowiak – muzyk, instrumenty klawiszowe oraz Krzysztof Jaśkiel – muzyk, gitara. Muzycy dali kilkudziesięciominutowy recital owacyjnie przyjęty przez zebranych. Wystawę zorganizowali: Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach oraz Muzeum w Gostyniu. Ekspozycję można oglądać do 27 maja 2023 roku. Wstęp wolny.
JAN KANTY ALEKSANDER DĄBROWSKI (1926-1990)
Urodził się 24 sierpnia 1926 roku w Gnieźnie. Był synem żołnierza, kapitana 17. pułku artylerii polowej .Od dzieciństwa wiele czasu spędzał z ojcem w stajni pułku. Bardzo wcześnie rozpoczął naukę dosiadania koni. Już w czasie wojny podjął pracę jako chłopiec stajenny, a później jako masztalerz .Po wojnie ukończył gimnazjum i liceum w Gnieźnie oraz Technikum Rolnicze w Szamotułach. Następnym etapem jego edukacji było ukończenie Kursu Asystentów Stadnin i Stad w Racocie.
W 1975 roku podjął pracę w Pępowie. Ukończył też studia trenerskie w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu, stając się dyplomowanym trenerem jeździectwa .W Stadninie Koni w Pępowie pełnił funkcję głównego specjalisty do spraw hodowli, sportu i eksportu koni. Praca ta dawała mu wiele satysfakcji, a jego wychowankowie stali się zawodnikami, szkoleniowcami, a także sędziami sportowymi. Doprowadził do odbudowy sekcji jeździeckiej LZS Dąbroczanka Pępowo. Pasje do koni odziedziczyły jego dzieci Andrzej i Wojciech, jak również wnuki: Mieszko, Bogusz, Jolanta, Tomasz i Miłosz.
Swoje zamiłowanie do malowania rozwijał od dzieciństwa. Był samoukiem. Szczególnie doceniany przez fachowców jest jego sposób malowania koni. Ich zwyczaje oraz swoje obserwacje przenosił na płótno z bardzo dużą dokładnością. Został członkiem Polskiego Związku Artystów i Malarzy Polskich, a za swoje zasługi w krzewieniu w malarstwie tematyki końskiej otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Posiadał także talent literacki. Pisał głównie opowiadania o koniach oraz wiersze. Bardzo często obrazy, którymi obdarowywał swoich znajomych były opatrzone wierszem lub krótkim opowiadaniem.
Zmarł 11 lutego 1990 roku i został pochowany na cmentarzu przy kościele w Pępowie.