10 i 11 listopada na piaskowskim rynku będzie można obejrzeć wystawę prezentującą kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć dokumentujących życie przed kilkudziesięciu laty. Wystawa będzie częścią obchodów Święta Niepodległości oraz jubileuszu lokacji Piasków.
Zdjęcia pochodzą w większości z prywatnych zbiorów i w wielu przypadkach po raz pierwszy zostaną zaprezentowane mieszkańcom Piasków. Pochodzą one przede wszystkim z lat 20 i 30 XX wieku i ukazują życie społeczne w tym okresie.
Na zdjęciach zobaczymy m. in. sadzenie ziemniaków w Folwarku Taniecznica Dobrogosta Lossowa w roku 1930 r., zakończenie kursu gotowania, haftowania i szycia zorganizowanego w sali restauracji Marii Stroińskiej przez Towarzystwo Kobiet Pracujących w 1934 r., Młodzież Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Piaskach,
Poświęcenie sztandaru Towarzystwa Przemysłowców w Piaskach w 1928 r., Piaskowskie Bractwo Kurkowe w 1932 r., Koło Śpiewacze „Chopin” w Piaskach w 1931 r., ostatnie zdjęcie władz miejskich Piasków wraz z Janem Trafankowskim ostatnim i jedynym polskim burmistrzem w latach 1920 - 1934. , poświęcenie sztandaru Katolickiego Towarzystwa Robotniczego po wezwaniem św. Marcina w Piaskach, Związek Strzelecki Piaski w 1930 r., pierwszy w Piaskach samochód Rudolfa Langnera, procesyjny wymarsz towarzystw i organizacji z Piasków na Mszę św. za ojczyznę do kościoła parafialnego w Strzelcach Wielkich z okazji 11 listopada w 1937 roku, chór kościelny „Cecylia” ze Strzelec Wielkich z dyrygentem Alojzym Nowackim w 1933 roku, akademię pogrzebową przygotowaną przez Związek Strzelecki Oddział w Piaskach cztery dni po śmierci Marszałka Piłsudskiego w restauracji Stroińskich w Piaskach w 1935 r., zdjęcie z 1929 r., kiedy to przybył z wizytą prezydent Rzeczypospolitej - Ignacy Mościcki i odwiedził Grabonóg, Koło Powstańców Wielkopolskich w Piaskach z 1937 r. oraz odsłonięcie pomnika Piłsudskiego w Podrzeczu. Dzięki współpracy z miejscowymi regionalistami: Janem Niedzielą i Antonim Jerszyńskim, Maciejem Gaszkiem i Robertem Czubem udało się rozpoznać większość osób na zdjęciach oraz sytuacje, miejsca i daty wykonania fotografii. Mamy nadzieję, że będzie to lekcja historii, a wystawa umożliwi rozpoznać pozostałe postacie.