W poszukiwaniu drugiej Ziemi
Na wstępie profesor krótko opowiedział uczniom o swoim pobycie w piaskowskiej szkole 25 lat temu, z okazji wręczenia sztandaru.
Podczas wykładu zatytułowanego „W poszukiwaniu drugiej Ziemi” astronom skupił się na czterech zagadnieniach:
1. Podstawowe informacje o Układzie Słonecznym
2. Odkrywaniu planet w innych układach gwiazdowych.
3. Właściwości odkrywanych planet.
4. Czy odkryto taką planetę jak Ziemia?
Wykład uatrakcyjnił pokaz slajdów. Gość pokazał uczniom największe teleskopy obserwacyjne na Ziemi znajdujące się na Hawajach, Wyspach Kanaryjskich, w Chile i południowej Afryce, gdzie dzięki sprzyjającej pogodzie niebo można obserwować co najmniej 320 dni w roku.
Jednym z punktów spotkania było przybliżenie sylwetek cenionych astronomów, którzy w najbliższych latach mogą otrzymać Nagrodę Nobla w dziedzinie astronomii oraz postaci prof. Aleksandra Wolszczana - odkrywcy pulsarów, obecnie pracownika Uniwersytetu Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Profesor Michałowski omówił dwie najbardziej skuteczne metody wykorzystywane w poszukiwaniu planet i gwiazd. Pokazał również zdjęcia satelitarne wykonywane przez Kosmiczny Teleskop Kepler z NASA wystrzelony w kosmos w 2009 roku. Młodzież mogła też obejrzeć planety i inne ciała niebieskie odkryte w ostatnich latach, np. w gwiazdozbiorze Łabędzia.
W ostatniej części wizyty profesor chętnie odpowiadał na zadane pytania.
Spotkanie z tak wybitnym gościem, którego nazwiskiem nazwano jedną z planetoid, było dla piaskowskich uczniów okazją do zdobycia pozapodręcznikowej wiedzy i być może zaowocuje chęcią odkrywania nowych, nieznanych światów, na których nie stanęła stopa człowieka.