Powstaje nowa trasa rowerowa
Niespełna 25 km będzie liczyła nowa trasa rowerowa, która powstaje w Szelejewie. Ze względu na fakt, że omija ona ruchliwe drogi, ukazuje zarówno florę i faunę, jak również architekturę i nowinki techniczne jest dobrym przykładem na rodzinne letnie wyprawy. Trasę można rozpocząć w dowolnej miejscowości i po około 3 godzinach rowerowej wędrówki wrócić w to samo miejsce.
Startując z rynku w Piaskach możemy wypocząć przy fontannie, zobaczyć pomnik bł. E. Bojanowskiego, a następnie ul. 6 Stycznia i ul. Dworcową obok XVIII - wiecznego kościoła w Piaskach, gdzie zobaczymy pomnik św. Jana Pawła II, dojedziemy do Przystani nad Malinczą, gdzie skorzystać można z siłowni zewnętrznej, wypocząć lub przygotować małe ognisko lub grill. Kolejny etap wędrówki wiedzie ścieżką rowerową do Strzelec Wielkich. Tam zobaczyć możemy kościół z XV wieku, gdzie ochrzczony został bł. E. Bojanowski, a także epitafium nagrobne poety ze Smogorzewa – Kaspra Miaskowskiego. Do kościoła przylega stary cmentarz z pomnikiem uczestników Powstania Wielkopolskiego. Strzelce Wielkie to także okazja, aby przy pobliskim sklepie odpocząć i zaopatrzyć się w wodę przed dalszą wycieczką. Nasza trasa wiedzie przez tę niewielką miejscowość, obok stawu, gdzie na końcu wsi, omijając ruchliwą drogę, skręcamy w drogę śródpolną, która doprowadzi nas do miejscowości Lipie. Tam wjeżdżamy na ścieżkę rowerową wiodącą po dawnym torze kolejowym. Doprowadzi nas ona do Przystani Żgaliny, gdzie można wypocząć, skorzystać z toalety, w chłodne dni rozpalić ogień w zewnętrznym kominku pod wiata z widokiem na staw, przygotować grill, ognisko lub poćwiczyć na urządzeniach siłowni zewnętrznej. Po krótkim odpoczynku trasa pozwoli nam zwiedzić miejscowości Szelejewo Pierwsze i Szelejewo Drugie, gdzie zobaczymy pałac, mały, ale urokliwy zabytkowy kościół, zakłady nasienne, Dom Senioralny. W tej miejscowości znajduje się także sklep. Przejeżdżając przez ruchliwą drogę asfaltową należy zachować szczególną uwagę, ale od tej pory trasa będzie wiodła utwardzonymi drogami śródpolnymi i polnymi. Za cmentarzem w Szelejewie dojedziemy drogą do Rezerwatu Bodzewko, a następnie będziemy mogli obejrzeć wiatraki górujące dumnie nad okolicą. Kolejnym punktem naszej trasy będzie staw w Strzelcach Wielkich, gdzie także można odpocząć, czy przygotować mały poczęstunek. Jadąc w dalszą drogę przejedziemy za starym cmentarzem w Strzelcach Wielkich i dojedziemy do Grabonoga, gdzie możemy zwiedzić Muzeum bł. E. Bojanowskiego, pospacerować ścieżką dydaktyczną w miejscowym parku, zobaczyć rzeźbę błogosławionego i odpocząć w przystani jego imienia. Tu także znajduje się kolejny sklep. Z wygodnej asfaltowej ścieżki, w miejscowości Podrzecze skręcamy w prawo, aby zobaczyć Strefę Aktywizacji Gospodarczej. Tutaj rozpościera się piękny widok na Święta Górę, dalej przejeżdżamy obok cmentarza i boiska, gdzie swoje mecze rozgrywa LKS Korona Piaski dojedziemy do ciekawego architektonicznie budynku szpitala rehabilitacyjnego ojców Bonifratrów w Marysinie. Warto tam obejrzeć pomnik założyciela „dobrych braci” (boni fratres) – św. Benedykta Menni, zajrzeć do kawiarenki, sklepu zielarskiego, czy też kościoła klasztornego. Naszą wyprawę kończymy w miejscu, gdzie się ona rozpoczęła, czyli na rynku w Piaskach.
Szelejewska trasa rowerowa daje okazję poznać największe miejscowości naszej gminy, główne zabytki, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy zwierzynę zamieszkującą nasze lasy, ptaki oraz bogactwo flory naszej gminy. Już wkrótce zostanie ona oficjalnie otwarta, ukaże się także ulotka promująca trasę. Powstaje ona w ramach realizacji projektu „Działaj Lokalnie” realizowanego przez grupę inicjatywną z Szelejewa.
Szelejewska trasa rowerowa daje okazję poznać największe miejscowości naszej gminy, główne zabytki, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy zwierzynę zamieszkującą nasze lasy, ptaki oraz bogactwo flory naszej gminy. Już wkrótce zostanie ona oficjalnie otwarta, ukaże się także ulotka promująca trasę. Powstaje ona w ramach realizacji projektu „Działaj Lokalnie” realizowanego przez grupę inicjatywną z Szelejewa.