W lipcu dostarczono do Nadleśnictwa Piaski całą dokumentację przeprowadzonego przez Zespół Szkół w Piaskach konkursu Czysty Las. Nie jest to jednak zwykła dokumentacja. Wszystkie materiały zostały ukryte w … imitacji pnia martwego drzewa.
Znajdują się tam m.in. plakaty, zbiór ilustrowanych przez dzieci wierszy, prace z konkursu plastycznego, legitymacje „Przyjaciela lasu”, dokumentacja multimedialna oraz sprawozdanie z przebiegu konkursu i in.
Pomysł umieszczenia materiałów najlepiej argumentują słowa pani Hanny Powickiej – realizatorce projektu znajdujące się w sprawozdaniu : „Życie lasu zawarte jest we wszystkich jego składnikach. nawet martwy pień drzewa okazuje się źródłem życia.
Dlatego też dokumentację z naszych działań konkursowych ukryliśmy w takim z pozoru martwym pniu, łącząc się symbolicznie z przyrodą.” To chyba najlepszy dowód na to, w jakim stopniu szkoła w Piaskach angażuje się w prace na rzecz ochrony lasów.
Można się tylko cieszyć, że najmłodsze pokolenie mieszkające na terenie naszego nadleśnictwa tak interesuje się i dba o piaskowską przyrodę. Zespół Szkół w Piaskach już po raz trzeci wziął udział w ogólnopolskim konkursie „Czysty las” pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Konkurs ten ma na celu poprawę czystości polskich lasów, promocję zasobów przyrody, właściwych zachowań w lesie i edukację ekologiczną młodzieży. Rozdano dzieciom legitymacje Przyjaciela Lasu, na których to panie nauczycielki wbijały pieczątki za każdym razem, gdy uczeń wykazał się jakąś formą aktywności na rzecz poprawy czystości środowiska.
24.04.2007r. odbył się „Zielony marsz”, poprzez który dzieci zamanifestowały troskę o przyrodę. Czytano dzieciom książki, odbywały się konkursy recytatorskie o tematyce leśnej. Pracownicy Nadleśnictwa prowadzili tematyczne prelekcje w Izbie Edukacji Leśnej m.in. na temat segregacji odpadów, grzybów jadalnych i trujących, Parków Narodowych Polski.
W czerwcu nastąpiło uwieńczenie „Czystego lasu”- rajd, na którym dzieci musiały wykazać się nie tylko zdobytą podczas prelekcji wiedzą, ale również spostrzegawczością w trakcie biegu – miały policzyć mrowiska przy trasie, czy przynieść dowolny „dar lasu”. Choć pytania i zadania nie należały do najłatwiejszych, dzieci doskonale sobie z nimi poradziły.
Jedenaście ekip (3 przedstawicieli z każdej klasy) dzielnie i z zapałem walczyło w pochmurne przedpołudnie o jak najlepszy wynik. Zwyciężyła drużyna „Biedronki” z IVc, drugie miejsce zajęły „Szyszki” z Va, a trzecie miejsce zajęły „Krzaczki” z Vb.
Nagrody wręczono w szkolnej hali sportowej, gdzie pozostali uczniowie również rywalizowali zarówno w konkurencjach sportowych, jak i wiedzy przyrodniczej.
Jednak nagrody i wyróżnienia nie były tu najważniejsze – cieszy bowiem sam fakt zaangażowania młodych ludzi w tak istotne sprawy, jak troska o przyrodę, jej ochrona i świadomość, jak duży wpływ na nią ma każdy z nas.