Dzień Tolerancji w Bodzewie
W Zespole Szkół w Bodzewie obchodzono Dzień Tolerancji połączony z Dniem Dobrych Manier. Wydawać by się mogło, że to dwa zupełnie różne, odmienne od siebie pojęcia – a jednak mocno się ze sobą zazębiają.
Być tolerancyjnym oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Tolerancja jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych.
Co to znaczy natomiast „być kulturalnym”? Dzieci odpowiadają:. "Jak ktoś jest kulturalny, to znaczy, że jest cierpliwy" albo "Kultura to jest słuchanie jak ktoś inny mówi", "...to znaczy, nie przerywać innym", "...to być miłym dla drugiego kolegi, albo koleżanki",...to znaczy żeby się nie przechwalać". Dorośli myślą zupełnie podobnie, używają tylko innych określeń niż dzieci.. "Kulturalny człowiek potrafi dostosować się do każdej sytuacji i nie popełni jakiegoś "faux pas". "Być kulturalnym to mieć wiele taktu i wyczucia", "człowiek kulturalny cechuje się pewną delikatnością", "kultura to dostrzeganie wokół piękna, także, a może przede wszystkim w drugim człowieku".
Tak więc człowiek kulturalny będzie prawdopodobnie też tolerancyjny – szanuje przecież drugiego człowieka.
Każdy uczniów powinien dziś zrozumieć, ze każdy człowiek ma prawo do istnienia i należy okazywać mu szacunek.
Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Trędowaty bo niekochany” nawiązujące do problematyki tolerancji, a następnie przyznano statuetkę Dobrych Manier w trzech kategoriach: I-III SP, IV-VI SP oraz I-III GIM. W czasie ostatnich dwóch tygodni kandydaci na najbardziej kulturalnych uczniów promowali się poprzez plakaty wyborcze ze swoimi zdjęciami i hasłami promującymi swoje walory umieszczone na korytarzach szkolnych. Wczoraj przeprowadzono tajne głosowanie wśród uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Statuetki zdobyli Aleksandra Maleszka, kl.III SP, Klaudia Lekowska,kl. VI SP i Adam Śniegocki, kl. III Gim. Zobowiązują ich one do dawania przykładu , jeśli chodzi o kulturalne zachowanie innym – tym mniej kulturalnym - uczniom. Statuetki zostały wręczone przez dyrektora szkoły.
Dzisiejsze święto poprzedziły inne działania wychowawców związanych z problematyką tolerancji i kulturalnego zachowania m.in. lekcje wychowawcze i czytelnicze dot. savoir – vivre -u, czytanie bajek terapeutycznych w młodszych klasach i funkcjonowanie kącika bibliotecznego z fachową literaturą dotyczącej omawianej tematyki.
Podczas obchodów Dnia Dobrych Manier obowiązywała jeszcze jedna zasada – uczniowie, którzy przyjdą do szkoły odświętnie ubrani, nie będą pytani na żadnej z lekcji. Podziałało – niektórzy z nich włożyli nawet krawaty….