Dofinansowanie wypoczynku
Działając na podstawie art. 13 w związku z art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.)
Wojewoda Wielkopolski ogłasza otwarty konkurs ofert na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa wielkopolskiego w 2013 roku.
I. Postanowienia ogólne
1. Dofinansowaniem wypoczynku letniego dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa wielkopolskiego w roku 2013 objęte zostaną formy, realizowane w okresie od dnia 29 czerwca 2013 roku do dnia 31 sierpnia 2013 roku.
2. Dofinansowaniem objęte będą formy wypoczynku, organizowane:
1) poza miejscem zamieszkania, trwające minimum 7 dni (6 noclegów) - w wysokości do 25,00 zł na uczestnika dziennie,
2) w miejscu zamieszkania, trwające minimum 5 dni - w wysokości do 10,00 zł na uczestnika dziennie.
3. Zastrzega się prawo zmniejszenia liczby dzieci i młodzieży szkolnej objętej dofinansowaniem w stosunku do przedłożonej oferty.
II. Podmioty, które mogą ubiegać się o dofinansowanie
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci i młodzieży szkolnej w 2013 roku są organizacje wymienione w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.), zwanej dalej ustawą, działające na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa wielkopolskiego.
III. Środki finansowe przewidziane na realizację zadania
Na realizację powyższego zadania w 2013 roku w budżecie Wojewody Wielkopolskiego (dział 854, rozdział 85412) przewidziano środki finansowe w kwocie:
1) w § 2810 – dla fundacji: 40 000,00 zł
2) w § 2820 – dla stowarzyszeń: 700 000,00 zł
3) w § 2830 – dla podmiotów, wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.): 25 000,00 zł
IV. Kryteria wyboru ofert
1. Ocenę formalną złożonych ofert przeprowadzi upoważniony pracownik, z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1) adresat oferty,
2) terminowość złożenia oferty,
3) prawidłowość wypełnienia oferty,
4) kompletność załączników.
2. Oceny merytorycznej złożonych ofert o dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci i młodzieży szkolnej w 2013 roku, dokona powołana przez Wojewodę Wielkopolskiego Komisja, z uwzględnieniem w szczególności następujących kryteriów:
a) adresat – dzieci i młodzież szkolna z terenu województwa wielkopolskiego wymagająca wsparcia w celu wyrównywania szans edukacyjnych oraz dzieci i młodzież szkolna z mniejszymi szansami, która ze względu na swoją sytuację, wynikającą m.in. z problemów rodzinnych, miejsca zamieszkania, niepełnosprawności posiada utrudniony dostęp do wypoczynku,
b) wkład własny – środki gwarantujące wykonanie zadania, z podziałem na poniżej zdefiniowane zasoby:
Środki finansowe własne to środki finansowe będące w dyspozycji organizacji pozarządowej lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy, realizujących zlecone zadanie publiczne i przez nich bezpośrednio wydatkowane. Charakter finansowy ma wkład własny z następujących źródeł: z finansowych środków własnych oraz środków finansowych z innych źródeł, w skład których wchodzą wpłaty i opłaty adresatów zadania publicznego, środków finansowych z innych źródeł publicznych oraz pozostałych środków finansowych, o których mowa w pozycji IV.2. tabeli oferty konkursowej Przewidywane źródła finansowania zadania publicznego. Z kolei wkład osobowy (w tym praca społeczna członków i świadczenia wolontariuszy) – jest wkładem niefinansowym.
Dokumentowanie poniesionych przez organizację pozarządową lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 ustawy, wydatków następuje w formie dowodów księgowych (np. faktur VAT, rachunków, umów cywilnoprawnych związanych z realizacją zadania) na nią wystawionych. Potwierdzeniem prawidłowo zrealizowanego zadania pod względem finansowym jest odpowiednio prowadzona rachunkowość.
Wkład własny osobowy to wsparcie osobowe, w tym praca społeczna członków i świadczenia wolontariuszy w realizowane zadanie, wniesione bezpośrednio przez dotowaną organizację pozarządową lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 Ustawy, nie powodujące faktycznego wydatku pieniężnego. Organizacje, deklarujące wkład osobowy, powinny oszacować jego wartość wraz ze wskazaniem sposobu wyceny, który należy umieścić w punkcie IV oferty „Uwagi, które mogą mieć znaczenie przy ocenie kosztorysu”.
Wkład własny rzeczowy to wsparcie rzeczowe w realizowane zadanie wniesiony bezpośrednio przez dotowaną organizację pozarządową lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 – będący w dyspozycji podmiotu zaangażowanego w realizację zadania (np. zasoby rzeczowe, tj. własne obiekty i urządzenia sportowe i turystyczne). Jest on wkładem dodatkowym, który nie może być przeliczany na wkład finansowy i wskazywany jako własne środki finansowe przy realizacji zadania publicznego.
W przypadku oferty wspólnej należy przyporządkować zasoby finansowe, osobowe i rzeczowe do dysponujących nimi oferentów.
c) zakwaterowanie uczestników, w pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymają organizatorzy dysponujący bazą wypoczynku mieszczącą się na ogrodzonym i oświetlonym terenie, dysponującym sanitariatami zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2006 r. Nr 22, poz. 169 ze zm.) w:
budynku murowanym - w pokojach maksymalnie 6-osobowych z pojedynczymi łóżkami,
domkach campingowych - maksymalnie 6-osobowych,
pod namiotami.
d) atrakcyjność miejsca realizacji wypoczynku, rozumiana w szczególności jako:
położenie geograficzne,
walory wypoczynkowe i krajoznawcze,
dostosowanie miejsca wypoczynku do oferty programowej.
e) kwalifikacje i doświadczenie kadry w zakresie organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej,
f) atrakcyjność oferty programowej rozumiana w szczególności jako:
różnorodność zajęć, promujących ruch i bezpieczną aktywność fizyczną,
przewidująca udział w wypoczynku dzieci z niepełnosprawnością,
promująca rozwój uzdolnień i zainteresowań (wyjazdy tematyczne)
g) doświadczenie podmiotu w zakresie realizacji wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa wielkopolskiego.
Komisja przy rozpatrywaniu ofert, zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 6 Ustawy, uwzględnia również analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
3. Komisja przedłoży Wojewodzie Wielkopolskiemu listę rankingową złożonych ofert.
IV. Termin rozstrzygnięcia konkursu
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż do 25 maja 2013 roku. Informacja o wynikach konkursu zostanie umieszczona na stronie www.poznan.uw.gov.pl oraz na stronie www.ko.poznan.pl.
Ponadto Wojewoda Wielkopolski informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 2i ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.) każdy, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia wyników konkursu, może żądać uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty.
V. Wymagane dokumenty:
1. Pismo przewodnie, będące wydrukiem wypełnionego formularza on-line, dostępnego pod adresem wypoczynek.ko.poznan.pl, opatrzone pieczęciami i podpisami osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu składającego ofertę, zwanego dalej podmiotem.
2. Oferta konkursowa, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011 r., nr 6 poz. 25), wypełniona komputerowo, opatrzona pieczęciami i podpisana przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu.
3. Kopia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji. Podmioty wymienione w art. 3. ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.) składają potwierdzony za zgodność z oryginałem dekret o powołaniu na proboszcza lub inną funkcję, upoważniający do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu.
4. W przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotów składających ofertę wspólną niż wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru - dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta(-ów).
5. Oświadczenie organizatora wypoczynku o zamiarze zgłoszenia wypoczynku kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania organizatora, podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu. Zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku organizator zobowiązany jest dostarczyć po ogłoszeniu wyników konkursu w terminie wskazanym przez organizatora konkursu, nie później jednakże niż do momentu podpisania umowy.
6. Statut podmiotu - kserokopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osobę do tego uprawnioną (nie dotyczy podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.).
7. Oświadczenie o braku zobowiązań publiczno–prawnych wobec budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych źródeł o charakterze publicznym, które znajduje się w załączeniu do niniejszego ogłoszenia.
8. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy dwie lub więcej organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, działające wspólnie, mogą złożyć ofertę wspólną. Każda z ww. organizacji winna złożyć wszystkie wymienione wyżej dokumenty i załączniki,
jak również załączyć:
- wykaz działań w ramach realizacji zadania publicznego, które będą wykonywać poszczególne organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy,
- sposób reprezentacji podmiotów wobec organu administracji publicznej,
- umowę zawartą między organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, określającą zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania publicznego oraz prawa i obowiązki każdej ze stron.
9. W uzasadnionych przypadkach Wojewoda zastrzega sobie możliwość żądania dodatkowych informacji lub dokumentów.
VI. Zasady przyznawania i wydatkowania dotacji:
1. Rozpatrywane będą wyłącznie oferty złożone w terminie określonym w ogłoszeniu.
2. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania dotacji lub przyznaniem dotacji w oczekiwanej wysokości. Kwota przyznanej dotacji może być niższa od określonej w ofercie. W takim wypadku podmiot zobowiązany jest do przedstawienia korekty kosztorysu, harmonogramu, opisu poszczególnych działań realizacji zadania przedkładanych łącznie z umową, przy czym nie może ulec zmianie zakładany standard i charakter zadania.
3. Wojewoda Wielkopolski zastrzega możliwość odmowy podmiotowi wyłonionemu w wyniku niniejszego postępowania konkursowego przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku gdy okaże się, że rzeczywisty zakres rzeczowy i osobowy realizowanego zadania przedstawiony w zaktualizowanym kosztorysie realizacji zadania znacząco odbiega od opisanego w złożonej ofercie konkursowej.
4. W przypadku rezygnacji z przyznanej dotacji przez wybranego oferenta, dofinansowanie otrzyma podmiot, który uzyskał najwyższą liczbę punktów wśród oferentów, którym nie została przyznana dotacja.
VII. Termin, miejsce i sposób składania oferty konkursowej
1.Dokumenty należy dostarczyć do kancelarii Kuratorium Oświaty w Poznaniu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19 kwietnia 2013 r. do godziny 12.00 w zamkniętej kopercie z dopiskiem „dofinansowanie wypoczynku 2013 r.”.
2. Wymagane dokumenty można złożyć osobiście w kancelarii Kuratorium (pok. 339) lub przesłać na adres:
Kuratorium Oświaty w Poznaniu, ul. Kościuszki 93
61-716 Poznań
3. Na kopercie należy umieścić: pełną nazwę podmiotu i jego adres.
4. O dochowaniu terminu, o którym mowa w pkt. 1 decyduje data wpływu do kancelarii Kuratorium.
5. Oferty złożone po upływie wskazanego terminu pozostawia się bez rozpoznania.
IX. Informacje dodatkowe
1. Warunkiem przekazania wybranemu organizatorowi dofinansowania jest zawarcie przez niego pisemnej umowy z Wojewodą Wielkopolskim, w imieniu którego działa Wielkopolski Kurator Oświaty.
3. Po ogłoszeniu wyników konkursu, na stronie internetowej www.ko.poznan.pl zostanie umieszczony formularz umowy z aktywnymi polami tekstowymi, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011 r., nr 6 poz. 25).
4. Umowę należy wypełnić komputerowo, wydrukować dwustronnie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, opatrzyć pieczęciami i podpisami osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu, a następnie dostarczyć (osobiście bądź listownie) do tutejszego Kuratorium w kopercie z dopiskiem „dofinansowanie wypoczynku – umowa” na co najmniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia wypoczynku. Do umowy należy dołączyć zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku (jeśli nie zostało złożone wraz z ofertą) oraz jeśli dotyczy korektę kosztorysu, harmonogramu i opisu poszczególnych działań realizacji zadania. Niedostarczenie ww. dokumentów w zakreślonym powyżej terminie może skutkować cofnięciem przyznanego dofinansowania.
5. Na kopercie należy umieścić: pełną nazwę podmiotu i jego adres.
6. Po wykonaniu zadania, podmiot zobowiązany jest dostarczyć do Kuratorium Oświaty w Poznaniu sprawozdanie merytoryczne i finansowe w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania, wypełnione komputerowo, opatrzone pieczęciami i podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu.
7. Sprawozdanie, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011 r., nr 6 poz. 25), dostępne będzie na stronie: www.ko.poznan.pl.
Poznań, 22 marca 2013 r.
Wojewoda Wielkopolski
/-/Piotr Florek
http://wypoczynek.ko.poznan.pl