Czym jest BAM?
Fundacja Banku Zachodniego WBK chce być partnerem dla instytucji wychowawczych i organizacji młodzieżowych, które skupiają ambitnych, twórczych i odpowiedzialnych młodych ludzi wokół inicjatyw edukacyjnych, obywatelskich i społecznych.
Program Bank Ambitnej Młodzieży (BAM) ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że od wykształcenia, inicjatywy, aktywności i działalności społecznej zależy nie tylko ich własna przyszłość, ale także przyszłość lokalnego środowiska, narodu i państwa polskiego.
Główne cele programu
Program ma uczyć określania potrzeb lokalnych społeczności, definiowania celów, tworzenia wspólnot zadaniowych, rozwiązywania problemów i realizowania zadań na poziomie lokalnym przez młodych ludzi kształtujących swoje postawy społeczne. Jednym z celów jest zdefiniowanie cech jednostki potrzebnych do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim takich jak: wiedza, komunikacja interpersonalna, wrażliwość społeczna, zdolności przywódcze oraz umiejętność budowania pozycji lidera. Warunkiem postawy prospołecznej jest zakorzenienie jednostki w historii i kulturze, tak w wymiarze lokalnym jak i narodowym.
Główne kierunki programu
Fundacja wspiera inicjatywy realizowane w ramach trzech głównych obszarów tematycznych:
• rozwój i edukacja,
• aktywność gospodarcza,
• społeczna, obywatelska,
• kultura, historia i dziedzictwo narodowe.
Kiedy powstał BAM?
Pierwsza edycja programu została uruchomiona w 2010 roku. Początkowo nabór wniosków odbywał się dwa razy do roku. Od 2012 roku wprowadziliśmy nabór ciągły wniosków.

LINK do generatora wniosków:
http://www.fbzwbk.nazwa.pl/ap/system/index.php5

http://fundacja.bzwbk.pl/

Fundacja wspiera inicjatywy, w które jest zaangażowana młodzież w ramach poniższych zagadnień:
1. Rozwój i edukacja
Wsparcie zadań w zakresie nauki, edukacji i oświaty, w tym projektów związanych z organizacją specjalistycznych kursów, szkoleń, staży naukowych i zawodowych w Polsce i za granicą; szczególnie z zakresu matematyki, informatyki, ekonomii. Różne formy interaktywnych zajęć promujących wiedzę, kształtujących umiejętności, rozwijających indywidualne talenty i zdolności.
Główne przedmioty dofinansowania:
• Udział w ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych
• Organizacja warsztatów tematycznych
• Organizacja imprez edukacyjnych, szkoleń, konkursów
• Kursy dokształcające
• Inne
2. Aktywność gospodarcza, obywatelska, społeczna.
Dofinansowanie działalności wspomagającej wkład młodzieży w rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; upowszechnianie zasad określających prawa człowieka, swobody obywatelskie, a także działania wspomagające rozwój i rozumienie zasad demokracji. Ponadto działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy młodzieży z różnych krajów. Kursy i warsztaty uczące młodych przedsiębiorczości i aktywności społecznej.
Główne przedmioty dofinansowania:
• Warsztaty, projekty aktywizujące młodzież z małych miejscowości
• Współpraca młodzieży z lokalnymi samorządami
• Organizacja debat, spotkań, szkoleń
• Kursy, szkolenia
• inne
3. Kultura, historia i dziedzictwo narodowe.
Pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięć służących wzmacnianiu więzi młodych ludzi z Ojczyzną, podtrzymywaniu i pielęgnowaniu polskich tradycji narodowych oraz przybliżaniu wiedzy historycznej. Promocja wybitnych postaci, zasłużonych dla polskiej kultury i ważnych wydarzeń, kształtujących dzieje Polski.
Główne przedmioty dofinansowania:
• Koncerty, wystawy, spotkania
• Gry terenowe
• Inscenizacje i rekonstrukcje historyczne
• Tworzenie szkolnych izb pamięci, upamiętniające bohaterów naszych czasów
• Konkursy historyczne
• inne

Regulamin
Zasady ogólne
1. Organizatorem konkursu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży (BAM) jest Fundacja Banku Zachodniego WBK.
2. Granty w konkursie grantowym BAM przyznawane są wyłącznie na projekty służące wsparciu rozwoju grup młodzieży na płaszczyźnie społecznej, obywatelskiej lub edukacyjnej.
3. Młodzieżą w ramach tego programu są określane osoby między 13 a 26 rokiem życia.
4. Przez projekt rozumiany jest plan działania, w który zaangażowana będzie młodzież lub dorośli na rzecz młodzieży, w określonym czasie, w Polsce lub poza jej granicami, w ramach aktywności społecznej, obywatelskiej lub edukacyjnej.
5. Granty przyznawane są tylko tym instytucjom lub organizacjom społecznym, które zajmują się pracą z młodzieżą lub na rzecz młodzieży.
6. Granty nie są przyznawane indywidualnym osobom fizycznym.
7. Wnioski przyjmowane są na bieżąco w ciągu całego roku kalendarzowego.
8. Wnioskować o grant można nie częściej niż raz na sześć miesięcy.
9. Dofinansowanie do realizacji projektu można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym.
10. Maksymalna kwota, o którą można się ubiegać w ramach niniejszego programu wynosi 15 tys. zł.
11. Ostateczna wysokość przyznanego grantu może się różnić od wnioskowanej kwoty i zależy od decyzji Zarządu Fundacji.
12. W ramach wnioskowanej kwoty nie można wliczyć wynagrodzenia koordynatorów projektu i członków organizacji.
13. Wynagrodzenie w ramach projektu może być przewidziane jedynie dla zatrudnianych specjalistów, bez których nie byłaby możliwa realizacja projektu.
14. Maksymalny czas realizacji projektu nie może być dłuższy niż dwanaście miesięcy.
15. Rozpoczęcie realizacji projektu powinno nastąpić nie później niż trzy miesiące od daty podpisania umowy.
Aplikacja
1. W programie grantowym rozpatrywane będą tylko te wnioski, które zostały złożone przy użyciu specjalnej aplikacji internetowej.
2. Warunkiem rozpatrzenia wniosku o grant jest wypełnienie wszystkich pól i załączenie skanów wszystkich wymaganych dokumentów.
3. W celu uwiarygodnienia wnioskodawcy, Fundacja rozsyła złożone wnioski do dyrektorów oddziałów Banku Zachodniego WBK, którzy opiniują wnioskodawców i ich projekty.
4. W związku z tym wszyscy wnioskujący, przed wypełnieniem aplikacji powinni skontaktować się z dyrektorem najbliższego oddziału Banku Zachodniego WBK, w celu poinformowania go o zamiarze złożenia wniosku i zapoznania go z organizacją i planowaną inicjatywą.
5. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem grantu.
Wymagane dokumenty
1. Wnioskodawca zobowiązany jest do załączenia kopii statutu i aktualnego odpisu z KRS, celem poświadczenia wiarygodności reprezentowanego przez siebie podmiotu. Organizacje nie posiadające KRS powinny przedstawić wpis do odpowiedniego rejestru oraz dokumenty poświadczające możliwość podpisywania umów cywilno-prawnych i zaciągania zobowiązań finansowych (np. szkoły – upoważnienia nadane przez gminę). Fundacja zastrzega sobie prawo wglądu do oryginałów wyżej wymienionych dokumentów.
Kryteria oceny wniosków
1. Każdy wniosek jest oceniany niezależnie przez każdego z członków Zarządu Fundacji.
2. Grant przyznawany jest decyzją Zarządu w drodze konsensusu.
3. Projekty, będą oceniane wg poniższych kryteriów i w ramach poniższej skali punktowej:
o Potrzeba społeczna realizacji projektu na danym terenie, we wskazanym środowisku– 0-5 pkt.
o Innowacyjność i atrakcyjność form realizacji projektu – 0-5 pkt.
o Wartości edukacyjno-wychowawcze wynikające z realizacji projektu – 0-5 pkt.
o Wiarygodny i rzetelny kosztorys – 0-3 pkt.
o Pozyskanie środków finansowych z dodatkowych źródeł – 0-1 pkt.
4. Jeżeli wniosek z przyczyn formalnych nie będzie spełniał wytycznych programu, nie będzie podlegał dalszej ocenie merytorycznej.
5. Zarząd Fundacji podejmuje decyzję o przyznaniu lub nie grantu na realizację zadania w terminie nie dłuższym niż miesiąc od złożenia wniosku.
6. Decyzja o przyznanych lub nie grantach jest komunikowana podmiotom wnioskującym w treści maila wysłanego pocztą elektroniczną do wnioskodawcy.
Umowy darowizny
1. Z organizacjami, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone podpisywana jest umowa darowizny.
2. Środki przyznane w ramach programu wypłacane są po otrzymaniu przez Fundację egzemplarza podpisanej przez obie strony umowy na konto podane w formularzu zgłoszenia projektu.
3. Wręczenie przyznanej umowy darowizny powinno odbywać się w obecności przedstawiciela Banku oraz wnioskodawcy w ustalonym wcześniej miejscu, czasie i okolicznościach.
Rozliczenie
1. Z otrzymanej darowizny Obdarowany jest zobowiązany rozliczyć się w terminie trzech miesięcy od zakończenia projektu przy użyciu aplikacji internetowej.
2. Obdarowany rozlicza się pod względem rachunkowym i merytorycznym z wykonanego zadania.
3. Wszystkie dokumenty księgowe powinny być wystawiane na podmiot realizujący zadanie.
4. Do rozliczenia należy dołączyć dwustronne skany wszystkich dokumentów księgowych, odpowiednio opisanych i zawierających informację o źródle finansowania.
5. Obdarowany jest zobowiązany promować dofinansowany projekt w lokalnych mediach, umieszczając w informacji prasowej wzmiankę o wsparciu finansowym projektu przez Fundację Banku Zachodniego WBK.
6. W sprawozdaniu z realizacji projektu należy umieścić zdjęcia, skany prasy lub inne materiały wykazujące, iż Obdarowany spełnił warunek z pkt.5.
Ponowne ubieganie się o grant
1. Organizacje, które składały wnioski, ale nie otrzymały grantu mogą ponownie ubiegać się o dofinansowanie w danym roku kalendarzowym, ale nie wcześniej niż po 6 miesiącach.
2. Organizacje, które składały wnioski i otrzymały grant, mogą ponownie startować w konkursie grantowym po uprzednim rozliczeniu się z wcześniej przyznanych środków, nie wcześniej jednak niż w kolejnym roku kalendarzowym.
Różne
1. Zarząd Fundacji zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym regulaminie, w każdym czasie, bez podania przyczyny.
2. Informacja o zmianach musi być zamieszczona na stronie Fundacji.