W sierpniu 2018 roku rozpoczął się kolejny projekt pilotowany przez stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych, wspierający rozwój elektronicznej administracji w województwie wielkopolskim.

Przedsięwzięcie pn: Cyfrowy rozwój samorządów - nowe obszary świadczenia e-usług
 w 14 gminach województwa wielkopolskiego, realizowane będzie przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. 

Partnerem wiodącym projektu jest WOKiSS, a partnerami i odbiorcami działań 14 wielkopolskich gmin: Białośliwie, Jutrosin, Kołaczkowo, Lwówek, Nekla, Osieczna, Pakosław, Pępowo, Piaski, Święciechowa, Turek, Wągrowiec, Wielichowo i Zagórów.

Celem projektu jest podniesienie jakości usług administracyjnych istotnych dla prowadzenia działalności gospodarczej w powyższych gminach województwa wielkopolskiego. Poprzez wdrożenie rozwiązań ICT poprawiona zostanie efektywność usług w obszarach podatki i opłaty lokalne, zarządzanie nieruchomościami, a także podniesione zostaną kompetencje pracowników samorządowych. Poprawiając dostęp do usług publicznych usprawniona zostanie obsługa klientów w gminach partnerskich.

Rezultatem projektu będzie wdrożenie w każdej gminie uczestniczącej nowego narzędzia internetowego do obsługi mieszkańców i przedsiębiorców. Umożliwi to podatnikom uzyskanie dostępu do informacji
o naliczonych podatkach i opłatach, sprawdzenie dokonanych płatności i aktualnego stanu zobowiązań, dokonywanie płatności online, jak również składanie różnych pism i wniosków do urzędu.

W wyniku realizacji projektu nastąpi:
- skrócenie czasu potrzebnego na załatwienie spraw urzędowych,
- udostępnienie różnych usług w jednym miejscu, 
- możliwość załatwienia oraz sprawdzenia stanu sprawy w dowolnym miejscu i czasie przez Internet,
- umożliwienie osobom niepełnosprawnym łatwego załatwienia sprawy bez - konieczności wizyty w urzędzie,
- ograniczenie liczby dodatkowych dokumentów koniecznych przy realizacji sprawy urzędowej,
- zmniejszenie obciążenia pracą urzędników,
- możliwość korzystania z aktualnych danych dostępnych w bazach gminy,
- podniesienie wiedzy przez pracowników samorządowych i nabycie przez nich praktycznych kompetencji związanych z obszarem nieruchomości, podatków, ICT, PZP, praktyczną wiedzę z zakresu PPP, obsługi klienta oraz równości szans i niedyskryminacji.

Zakończenie projektu nastąpi w marcu 2020 roku.
Całkowita wartość projektu: 2 050 991,79 zł

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (EFS): 1 728 575,88 zł

Poznań, 10 lipca 2018r.
Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy WOKiSS i 14 gminami.