W związku z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, od 01 stycznia 2018 r. właściciele nieruchomości zobowiązani są do segregowania odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, a mianowicie:
trawy, liści, rozdrobnionych gałęzi, pozostałości roślinnych, kwiatów, resztek kwiatów ciętych i doniczkowych, resztek żywności (bez mięsa), obierek z owoców i warzyw, przeterminowanych owoców i warzyw, skorupek jaj, fusów po kawie           i herbacie.
Odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów należy gromadzić w worku koloru brązowego (dostarczonym przez firmę odbierającą odpady) lub w pojemniku koloru brązowego z napisem „BIO” (właściciel może zakupić sobie we własnym zakresie) i przekazywać do odbiorcy odpadów komunalnych lub dostarczać do stacjonarnych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
Nadal istnieje również możliwość zagospodarowywania powyższych odpadów w przydomowych kompostownikach.
Zwraca się również uwagę na to, aby odpady roślinne (np. trawa) wrzucane do pojemników lub worków były wstępnie przesuszone, a resztki żywności nie zawierały mięsa i kości oraz zbędnych płynów. Zmniejszy to masę odpadów, a zarazem ograniczy nieprzyjemny zapach oraz przedwczesne gnicie.
Mniejsza masa odpadów ulegających biodegradacji, to niższe koszty ich transportu i zagospodarowania.