Wolontariat Bonifraterski w Marysinie został reaktywowany we wrześniu 2013r. Działa na rzecz podopiecznych Bonifraterskiego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. z siedziba we Wrocławiu, Oddział Piaski i Konwentu Bonifratrów w Piaskach. Łączy dwie grupy posługujących. Wolontariuszy pełnoletnich, oraz wolontariuszy gimnazjalistów z Gimnazjum nr 1 w Piaskach. Głównym założeniem działalności wolontariatu, zgodnie z charyzmatem Zakonu Bonifratrów, jest niesienie pomocy i wsparcia ludziom w potrzebie. Wolontariusze dedykują swoja pomoc, radości i miłości, pacjentom przebywającym na leczeniu w Bonifraterskim Centrum Rehabilitacji w Piaskach. Wolontariusze do swojej posługi przychodzą na cotygodniowe dyżury spędzając wśród chorych: dorośli około 3 h a młodzież 1 h. W bieżącym roku w ramach wolontariatu dorosłych do listopada wolontariusze przepracowali ok.1700 godzin. Młodzież gimnazjalna przychodziła średnio 3 razy w miesiącu na swój dyżur co daje w sumę ok 700 godzin nie licząc przygotowań i prób do przedstawień i występów.

Wolontariusze dają chorym swój czas, słuchają ich, rozmawiają, towarzyszą chorym na spacerach, pomagają w przemieszczaniu się na wózkach. Ułatwiają im uczestniczenie w nabożeństwach i Mszy Św. w kaplicy. Młodzież gimnazjalna w czasie swoich dyżurów odwiedza sale chorych z biblioteczką na kółkach. Taka biblioteka jest okazją do nawiązania rozmowy, do pomocy chorym w drobnych czynnościach np. zakupach w sklepiku, utrzymaniu porządku na stoliku, pójściu na spacer. Ponadto młodzież angażuje się w przygotowanie: spotkań tematycznych, występów, konkursów (o Janie Bożym – plastyczny i wiedzy; Serce Jezusa – plastyczny) oraz drobnych upominków dla pacjentów ( aniołki, kartki, owoce granatu z cytatami). Wolontariusze przygotowali spotkanie ze świętym na wesoło. Przygotowali różne zadania dla pacjentów dostosowane do ich percepcji manualno-werbalnej w temacie Św. Jana Pawła II. Rywalizacja dwuosobowych drużyn (pacjent z wolontariuszem) była sposobnością do integracji pokoleniowej, do współdziałania mimo niepełnosprawności, do wzajemnego uczenia się. Latem w plenerze odbyło się spotkanie „Razem raźniej”. Wysłuchaliśmy występów młodych gitarzystek z GOK w Piaskach oraz wolontaryjnego zespołu Menni. Śpiewaliśmy piosenki religijne, patriotyczne, biesiadne. Młodzież bawiła się tańcem, częstowała publiczność domowymi wypiekami i świeżymi truskawkami. Zespoł Menni reaktywował się po kilku latach nieobecności. Tworzy oprawę muzyczna do organizowanych spotkań, przedstawień, uwielbień - na Dzień Wolontariusza, w Uroczystość Bożego Ciała na rynku w Piaskach. Każdego roku, wolontariusze przygotowują wieczory papieskie, zaduszki, koncerty kolęd. Odwiedzają pacjentów ze Świętym Mikołajem, kolędnikami. Włączają się w obchody Światowego Dnia Chorego, uroczystości odpustowych. We wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów „ekologiczne anioły” odwiedziły pacjentów szpitala z uśmiechem, radosnym śpiewem i dobrym słowem. Pacjenci zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi kartkami z Aniołem Stróżem i modlitwą.

Wolontariusze zaangażowali się w lokalne zbiórki na rzecz potrzebujących tj. „Ołówek dla Afryki”. W przeprowadzonej w szkole, parafii i szpitalu akcji zebrano: ponad 1000 ołówków i 1000 długopisów, ponad 200 opakowań kredek i pisaków oraz wiele innych drobnych przyborów szkolnych, które młodzież zawiozła do siedziby fundacji Redemptoris Misjo w Poznaniu. Wolontariat włączył się także w zbiórkę cukru dla biednych, podopiecznych Konwentu Bonifratrów w Drohobyczu, na Ukrainie. Wolontariusze zebrali 147 kg cukru. 8 listopada grupa wolontariuszy włączyła się w kwestę na rzecz Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu. Młodzież zbierała datki na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. W ciągu kilku godzin zebrano kwotę 1440 zł.

Młodzież wyraziła wolę tworzenia inscenizacji teatralnych. Wolontariat wystawił w okresie wielkiego postu „ Misterium Krzyża” a w okresie Wielkanocy pełen humoru spektakl „Roztargnieni Mędrcy”. Obie inscenizacje przedstawiane były dwukrotnie: w Szpitalu Bonifratrów i w Kościele Parafialnym w Piaskach.

Bycie wśród chorych jest bardzo trudne i odpowiedzialne. Odpowiednio przeszkoleni Wolontariusze zdaja sobie z tego sprawę i z zapałem wykonują swoją posługę. Cieszy fakt, że wolontariusze dorośli i duża grupa młodych ludzi przychodzą do szpitala już kolejny rok. Ich obecność świadczy o tym, że nie jest to chwilowy kaprys. Swoją postawą i zaangażowaniem wolontariusze pokazują, że mają wielkie i wrażliwe SERCA.

Każdy może zostać Wolontariuszem. Zachęcamy aby przyjść i spróbować.
Wolontariat Czeka na ludzi, którzy czują w sobie chęć pomagania.
Pochylanie się nad chorymi, bycie z nimi, jest wyrazem troski o drugiego człowieka, jest wyrazem największej wartości jaką jest MIŁOŚĆ.

Kontakt: Ewa Jaskulska –Koordynator Wolontariatu e.jaskulska@bonifraterskiecentrumzdrowia.pl