Zwycięzcami IX Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez barier – Święta Góra 2008”, zorganizowanego pod patronatem Starosty Gostyńskiego, w którym zmagało się 267 wykonawców niepełnosprawnych, zostali: w konkursie piosenki Dawid Szkudlarek, w konkursie plastycznym – prace wykonywane na żywo Jolanta Gmerek, w konkursie plastycznym – prace nadesłane Jolanta Żelichowska. Publiczność przyznała swoją nagrodę Mateuszowi Prałatowi za pełne emocji wykonanie bluesa „Wehikuł czasu”. Jednocześnie Mateusz zdobył II nagrodę w konkursie piosenki.
Ale nie tylko zmagania konkursowe były najważniejsze. Dla organizatorów festiwalu ważne jest również stworzenie okazji do bycia razem osobom niepełnosprawnym z różnych stron Polski i różnych środowisk oraz do zaprezentowania swoich talentów, gdyż dzięki festynowi rodzinnemu towarzyszącemu festiwalowi impreza ma charakter otwarty i integracyjny. A dla rodziców i opiekunów niepełnosprawnych jest to okazja do wymiany doświadczeń i porad.
Zmaganiom konkursowym i zabawom festynu towarzyszącego konkursowi przyglądali się goście: ks. Superior Zbigniew Starczewski, Robert Marcinkowski – Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Grzegorz Józefowski –członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego oraz radni powiatowi: Kazimiera Poślednik, Krzysztof Deutsch i Alfred Siama, a także dyrektorzy i kierownicy placówek organizacyjnych pomocy społecznej.
Wstępem do IX Ogólnopolskiego konkursu artystycznego „Bez barier - Święta Góra 2008” były dwudniowe, zrealizowane w pierwszych dniach września, warsztaty artystyczne w Łęce Wielkiej, w których uczestniczyło 17 instruktorów prowadzących zajęcia terapeutyczne z osobami niepełnosprawnymi i 35 artystów niepełnosprawnych. W czasie zajęć prowadzonych przez arteterapeutów poznawano i doskonalono techniki: batik i decoupage.
Sam festiwal rozpoczął się o godz. 11.30 w ogrodach klasztornych Kongregacji Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze i trwał aż do godz. 18.00 Festiwal poprzedziła msza św. w bazylice świętogórskiej. Gości, artystów, opiekunów i licznie przybyłych widzów powitała w imieniu organizatorów prowadząca całą imprezę Agnieszka Wujek z Nowej Telewizji Gostyń. Otwarcia festiwalu dokonał Mirosław Sobkowiak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Na scenie odbywały się przesłuchania muzyczne, którym uważnie przysłuchiwało się jury konkursu piosenki: Grzegorz Tomaszewski - przewodniczący oraz Ewa Łapawa i Andrzej Konieczny. W podcieniach muru ogrodowego została przygotowana wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Na placu przed sceną artyści startujący w konkursie „Prace przygotowywane na żywo” wykonywali swoje konkursowe dzieła. Widzowie z ciekawością obserwowali, jak na ich oczach powstają, realizowane różnymi technikami, małe arcydzieła. Jury konkursu plastycznego: Anna Szymańska – przewodnicząca oraz Renata Grajewska i Violetta Kolendowicz, uważnie przyglądało się wykonaniom.
Konkursom „Bez barier" towarzyszył festyn rodzinny, w trakcie którego miały miejsce konkursy dla dorosłych (zawody w strzelaniu z łuku i w strzelaniu z broni pneumatycznej) i dla dzieci (kręgle plenerowe, rzut piłkami do celu, malowanie z zasłoniętymi oczyma, wyścigi w workach, tor przeszkód „Laser”, łowienie rybek, dart oraz wiele innych zabaw dla całych rodzin. Można było też przymierzyć zbroję i stoczyć pojedynek z rycerzem, zbadać poziom cukru lub poczęstować się pyszną sałatką owocową. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom festynu i konkursów „Bez barier" kawę, herbatę, zimne napoje pyszny placek oraz grzaną kiełbasę i bigos. Wszyscy uczestnicy zabaw otrzymywali drobne upominki i słodycze, a na koniec wśród nich wylosowano dziesięć osób, które otrzymały atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatorów.

Nagrody otrzymali też zwycięzcy konkursów strzeleckich:

a)łuczniczego - 1 miejsce Tomasz Szymański, 2 - Mirosław Sobkowiak, 3 - Tadeusz Kasztelan,

b)z broni pneumatycznej - 1 miejsce Waldemar Adamczak, 2 – Tomasz Szymański, 3 – Izabela Galusińska.

Łącznie wzięło udział 262 artystów niepełnosprawnych, a w zawodach i zabawach festynowych wystartowało ponad 300 widzów.
W czasie uroczystego ogłoszenia wyników IX Festiwalu członkowie jury podkreślali wysoki poziom wykonań artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez artystów niepełnosprawnych technik. Przekazali też wyrazy uznania dla wszystkich artystów startujących w konkursach oraz ich opiekunów. Nagrody (rowery rehabilitacyjne, wieże audio, masażery, ekspresy do kawy, odkurzacze, telewizory, itp.) i dyplomy dla zwycięzców zostały wręczone przez Roberta Marcinkowskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego, Kazimierę Poślednik – radną Powiatu Gostyńskiego, Małgorzatę Walczak – Prezesa Stowarzyszenia „Nie Sami” i ks. Superiora Zbigniewa Starczewskiego. Na koniec najlepsi wykonawcy konkursu piosenki wystąpili w koncercie finałowym. Zamykając IX Festiwal „Bez Barier”, Mirosław Sobkowiak podkreślił, że przełamanie własnych obaw przed publiczną prezentacją swoich dokonań jest sukcesem i zwycięstwem uczestników.
W koncercie finałowym wystąpił zespół „HEMAM”. Tworzące go rodzeństwo nastolatków Agnieszka, Mateusz i Maciej rozgrzało festiwalową publiczność tak, że przed sceną bawiło się blisko stu tancerzy. Najwytrwalsze z publiczności okazały się grupy z ŚDS w Chwałkowie i DPS w Chwałkowie oraz grupa rekolekcyjna niepełnosprawnych. Nie zważając na chłód, bawili się oni do prawie do zmroku tańcząc i wyklaskując kolejne bisy zespołu HEMAM.
Młodzi muzycy byli mile zaskoczeni gorącym przyjęciem przez festiwalową publiczność i deklarowali, że przy najbliższej okazji odwiedzą gościnną Ziemię Gostyńską.
IX edycję festiwalu „Bez barier” zorganizowały: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Umysłowo „Nie Sami”, Stowarzyszenie „Dziecko”, Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze, Dom Dziecka w Bodzewie, Nowa Telewizja Gostyń oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Organizację konkursu wsparły: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło nr 3 w Gostyniu, Gostyńskie Towarzystwo Historyczne, Klub strzelecki LOK –VIS Gostyń, Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Hurtownia Elektryczna Nowaccy.
Konkurs odbył się dzięki wsparciu finansowemu ze strony Wojewody Wielkopolskiego, Powiatu Gostyńskiego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki
Konkurs Piosenki „Muzyka bez barier"

- 29 wykonawców (w tym 7 grup) – łącznie 86 uczestników
1 miejsce: Dawid Szkudlarek (Nosków – Powiatowy Ośrodek Wsparcia) za wykonanie piosenki: „Barka"
2 miejsce: Mateusz Prałat (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej) za wykonanie piosenki: „Wehikuł czasu"
3 miejsce: Teresa Szumnarska (Opalenica) za wykonanie pieśni: „Ave Maria"
5 wyróżnień (ex aequo):
- Ewa Serbiak (Czermiń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Zespół wokalny (Radosław Bąk, Barbara Chudzińska, Jacek Chabura, Kazimierz Cetera, Sabina Bennik (Zimnowoda – Dom Pomocy Społecznej)
- Marcina Bartkowiak (Leszno - Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Natalia Bulińska (Chwałkowo – Dom Pomocy Społecznej)
- Krzysztof Kortyla (Mościszki – Dom Pomocy Społecznej)
Nagroda Publiczności: Mateusz Prałat (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
Konkurs Plastyczny „Sztuka bez barier"
a.Kategoria „Prace wykonywane na żywo" – 38 artystów
1 miejsce: Jolanta Gmerek (Gostyń – Stowarzyszenie „Nie Sami”)
2 miejsce: Jolanta Gęszka (Chwałkowo – Dom Pomocy Społecznej)
3 miejsce: Szymon Pawlak (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
5 wyróżnień (ex aequo):
- Katarzyna Kędzia (Chwałkowo - Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Sylwia Szymańska (Nosków – Powiatowy Ośrodek Wsparcia)
- Anna Polowczyk (Piaski – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
- Zofia Winiarska (Chwałkowo – Dom Pomocy Społecznej)
- Paulina Poznańska (Gostyń - Środowiskowy Dom Samopomocy)
b.Kategoria „Prace nadesłane" - 138 prac (152 artystów)
1 miejsce: Joanna Żelichowska (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
2 miejsce: Magda Jankowska (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
3 miejsce: Zofia Spychaj (Leszno – Środowiskowy Dom Samopomocy)
11 wyróżnień (ex aequo):
- Janusz Grajber (Podkowa Leśna)
- Jacek Błaszkiewicz (Krzywiń - Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Elżbieta Popek (Chwałkowo – Dom Pomocy Społecznej)
- Maria Szewczyk (Czermiń - Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Paulina Poznańska (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Marzena Lucerek (Rogowo – Dom Pomocy Społecznej)
- Kamil Juskowiak (Brzezie – Zespół Szkół)
- Radosław Więckowski (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Janusz Chudy (Mościszki – Dom Pomocy Społecznej)
- Hanna Bogdańska (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
- Bernadeta Ratajczak (Nosków – Powiatowy Ośrodek Wsparcia)
c.Kategoria „Prace dzieci" - 5 prac
Równorzędne nagrody
Marysia Małecka (Gostyń - stowarzyszenie „Kasia”)
Michał Białkowski (Gostyń - stowarzyszenie „Kasia”)
Ania Maria Świderska (Gostyń - stowarzyszenie „Kasia”)
Daniel Kubiak (Gostyń - stowarzyszenie „Kasia”)
Zuzanna Piecuch (Gostyń)